Dağcılara Amatör Telsizcilik Lisansı Tavsiyesi

Kampçı ve Dağcılara Amatör Telsizcilik Lisansı Tavsiyesi Bizim en büyük keyfimiz,yaşam biçimimiz dağlar…İnsanları,gürültüyü,kirliliği,elektriği ve telefon şebekelerini aşağılarda bırakıp herkesten ve her şeyden uzaklaşmak için çıkarız bir çoğumuz dağlara… Ancak dağların […]

Kampçı ve Dağcılara Amatör Telsizcilik Lisansı Tavsiyesi

Bizim en büyük keyfimiz,yaşam biçimimiz dağlar…İnsanları,gürültüyü,kirliliği,elektriği ve telefon şebekelerini aşağılarda bırakıp herkesten ve her şeyden uzaklaşmak için çıkarız bir çoğumuz dağlara… Ancak dağların büyük bir kısmında cep telefonlarımız asıl işlevini terk edip sadece bir fotoğraf makinası ve gps ‘e dönüşür.Çünkü şebeke yoktur.Aslında kimsenin bize ulaşamaması hoşumuza da gider.

Ama acil bir durum olduğunda ve telefona ihtiyaç duyduğumuzda panikle şebeke kapsama alanına girmeye çalışmak zorunda kalabiliriz.Başarmak her zaman mümkün olmayabilir.Bu yüzden Amatör telsizcilikten bahsedeceğim sizlere.Adının düşündürdüğü gibi amatörce,daha doğrusu basit ve küçük sistemler değil aslında.Hiç bir ticari amaç gütmediği için “Amatör” kelimesi kullanılıyor tüm dünyada.

Doğa yürüyüşlerinde sıkça kullanılan PMR telsizlerden çok daha fazla çıkış gücüne sahiptir.Bu durum çok daha uzun mesafe görüşme imkanı sağlar.Daha yüksek çıkış gücüne sahip olmasına rağmen bazen araya giren büyük engeller ve uzun mesafeler nedeniyle telsizden telsize doğrudan iletişimin sağlanamadığı durumlar olabilir. Bu durumlarda ise amatör telsiz derneklerinin genellikle dağların yüksek konumlarına yerleştirilmiş telsiz tekrarlayıcıları vardır.Bunlara “Röle” denir.Bu röleler sayesinde çok daha uzun mesafelerde ki istasyonlarla konuşabilirsiniz.

Basit bir örnek ile açıklayalım biraz .Şehrimizin en bilinen yaylalarından olduğu için Sapanca Soğucak Yaylası’nı örneğimize konu edelim.Burada kampta yada yürüyüşteyiz diyelim.Basit bir el telsizi ile röleler üzerinden Sakarya,Bolu ,Düzce,Bilecik ,Kütahya, Eskişehir ve hatta bazen İstanbul illerindeki onlarca amatör telsizciyle konuşabilirsiniz. Küçük bir el telsizi ile yüzlerce kilometre konusabilmek heyecanlandırıcı değil mi 🙂 Amatör telsizciliği sever ve hobi olarak ta ilgilenmeye başlarsanız, kısa dalga(HF) bir telsiz ve uygun bir anten edinerek ya da kendiniz yaparak dünyanın bir çok ülkesiyle telsiz iletişimi kurabilirsiniz. Sizce bu iletişim çeşidi gerçekten amatörce mi 🙂 ?

Amatör bantları ve amatör telsizleri kullanabilmek için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün yılda 2 kez yapmış olduğu Amatör Telsizcilik Sınavı’na katılıp başarı elde ederek “Amatör Telsizcilik Belgesi” almanız gerekiyor. Aksi halde amatör telsiz kullanamaz ve bulunduramazsınız. Kanunen cezası vardır. Sınav detayları için şehrinizdeki amatör telsizcilik derneklerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Unutmayın,bir gün tüm iletişim sistemleri sustuğunda,cep telefonları çekmediğinde,sabit hatlar ve internet şebekeleri çöktüğünde bile Amatör Telsizler hala çalışmaya devam edecektir.Çünkü ne uydulara ne baz istasyonlarına ihtiyacı var.Tek ihtiyacı olan 12Volt bir akü yada küçük bir batarya …

Bir çok doğal afette ,afet bölgelerine yardım organizasyonları yetkili kurumlarca yapılamadığında ,kurumların iletişimlerini Amatör Telsizciler sağlamıştır.


“Cep telefonu hayatı kolaylaştırır, telsiz hayat kurtarır”…

Detaylı bilgi için;

Amatör Telsizcilik Nedir ?

https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/index

About Burak