Ilgaz Büyük Hacet Kış Zirve Tırmanışı

Faaliyet Tarihi : 02-03 Şubat 2019Katılımcılar : Ultima Doğa Sporları Kulübü Faaliyet Bölgesi : Kastamonu/Tosya/Yukarı Berçin KöyüRota Uzunluğu : 18KmRota Zorluğu : 3/5 Faaliyet planımız kamplı bir faaliyet yapıp ,cumartesi […]

Faaliyet Tarihi : 02-03 Şubat 2019
Katılımcılar : Ultima Doğa Sporları Kulübü
Faaliyet Bölgesi : Kastamonu/Tosya/Yukarı Berçin Köyü
Rota Uzunluğu : 18Km
Rota Zorluğu : 3/5

Faaliyet planımız kamplı bir faaliyet yapıp ,cumartesi gecesi çadırda uyuyup,pazar günü zirve tırmanışı sonrasında kampı toplayarak Sakarya’ya dönmekti.Fakat ekip çoğunluğunun kamp ekipmanları kış şartlarını karşılamadığı için günü birlik faaliyet olarak planımız revize edildi. Cumartesi gecesi 23:00 da Adapazarı’ndan hareket ederek, 06:00 sularında Kastamonu Tosya ilçesinin 1460Metre rakımlı Yukarı Berçin köyüne vardık. 27 kişilik küçük otobüsümüz köy girişinin 500 metre kalasına kadar rahat ulaşım sağladı,sonrasında kar başlıyordu.Otobüsten burada ayrılarak ,yürüyüşe hazırlanıp çantalarımızı yüklenip sabah ezanıyla birlikte zirveye doğru yürümeye başladık.

Hava şansımıza mevsime göre çok sert ve fırtınalı değildi.Yürümeye başladığımızda havanın aydınlanmasına 1 saat kadar vardı.Gözümüzün alışması için kafa lambalarımızı da yakmamıştık. Ekip 25 kişiydi. Bir kış zirve faaliyeti için fazlaydı… İlk defa zirve için katılım sağlayan arkadaslarımız çoğunluktaydı. Dik çıkışlar,derin kar,bazı mecburi molalar nedeniyle planın vakit olarak gerisine düşmüştük.Böyle devam ederse ya zirve yapamayacaktık yada zirve dönüşümüz çok geçe kalacaktı ve risk alacaktık. Bu yüzden ekip liderimiz Hüseyin Hoca’nın belirlediği 8 kişi ile zirveye doğru hızlıca harekete geçtik. Hüseyin Hoca ise ayrılma noktasında diğer ekibin tamamlanmasını bekledi.Bizim zirve çıkışımızda geçireceğimiz 2 saati fırsata çevirerek bizi beklerken onlara bazı kış eğitimleri verdi.Ve nihayetinde kaybedilen zamanı da telafi ederek 8 kişi olarak 2587metre rakımlı Ilgaz zirvesine ulaştık.Hava açık ve rüzgarsızdı. Bir zirve için oldukça şanslıydık,manzaralar şahaneydi.Hissettiklerimiz ve gördüklerimiz tüm yorgunluğumuza değdi . Karnımızı da doyurduktan sonra dikkatli ve hızlı bir inişe geçtik. Akşam saat 17:30 da köyde bizi bekleyen otobüse tam kadro ulaştık.Pazar günü gece 00:00 sularında ise şehrimize döndük.

Ilgaz Büyük Zirve 2587 m.

Kısa Bir Mola 🙂

Zirveye Doğru Devam…
Kimse Kolay Demedi Zaten 🙂

Artık Sadece 8 kişiyiz

Zirveye 1 adım kala

About Burak