Tek Başına 3 Günlük Orman Kampı

Son zamanlarda  fazla yoğunluk,sosyal çevremin fazla hareketliliği,kalabalık kamplar,yönettiğim organizasyonlar vs  fazlaca yordu beni. Dinlenmeliydim… 23-24-25 Eylül de çok sevdiğim Enes ALBAYRAK’ın grubu kampanizm in Maden Deresinde güzel bir kamp organizasyonu […]

Son zamanlarda  fazla yoğunluk,sosyal çevremin fazla hareketliliği,kalabalık kamplar,yönettiğim organizasyonlar vs  fazlaca yordu beni. Dinlenmeliydim…

23-24-25 Eylül de çok sevdiğim Enes ALBAYRAK’ın grubu kampanizm in Maden Deresinde güzel bir kamp organizasyonu vardı.Katılmalıydım, destek olmalıydım.Fakat ne bedenen ne de zihnen kalabalığa katılabilecek durumda değildim.

Kendisinin de rızasıyla etkinliğe katılmadım ve tek başıma Soğucak yaylasına 3 günlük bir kampa gittim.Anlayışı için bir kez de buradan teşekkürler.

20160923_211719

Tek kişilik dev kadro…

Cuma akşam 18.00 sularında yola çıktım.

Hava şartları nedeniyle yaylaya ulaşmak hiç kolay olmadı.Sağanak yağmur altında ve ormanda arabam çamura saplandı,sonra arıza yaptı.Hafta içi olması sebebiyle yayla yollarında kimse de yoktu.Bunları bir şekilde halledip kamp alanıma vardıktan sonra aşırı yağış ve fırtınadan  dolayı çadırımı ve tarpımı tek başıma kurmakta epey zorlandım.Hava çok soğuktu ve iyice kararmıştı ,fakat ormanda kuru odun yoktu… Tüm bunlar size keyif kaçıran olumsuzluklar gibi geliyorsa eğer yanılıyorsunuz.Tüm bunlar kampımı daha değerli kılan,ağır  şartlarda mücadeleyi yaşatan,beynimi tamamen orada bir yaşam alanı kurmaya adapte eden  olaylar oldu.

Ve nihayet bu zor Cuma gününün akşamında  kamp düzenimi kurmuş ,tarpımın altında sağanak  yağmuru  seyredip, gök gürültülerini dinlerken, küçük ateşimde ısınıp keyifle kahvemi yudumluyordum.Benden ve doğadan başka kimse yok yanımda konuşan.Ben susarsam her yer sessiz.Bu gece koca yayla benim,kimse yok.Öyle ya ,millet deli mi ne işi var bu havada yaylada :–) Yağmurdan dolayı ne çakallar uluyordu ne kuşlar ötüyordu.Gün yorucuydu,acıktığımı hissetmeye başladım.Bir şeyler pişirip uykuya çekilsem iyi olur,saat 01:00 oldu.

 

20160924_144218
Cumartesi:
Derin bir uyku çekmişim.Uyandığımda 07:30’du saat,gece hiç uyanmadım,ne uyumuşum ama.Tulumdan çıkasım gelmiyor hala :=) Çadırımın tavanı epey aydınlıktı.Dışarı çıktığımda dün gece ki yağmurdan fırtınadan eser kalmamış, pırıl pırıl bir güneş açmıştı. Tarpın altındaki sandalyemi çıkardım dışarı.yarım saate yakın oturdum ,gökyüzünü ,çayırı izledim.Kuşları dinledim.Sonra yakışıklı bir kahvaltı yapıp, ormanda odun toplamaya ve yürüyüşe başladım.

Önceleri çok sık yaptığım,son zamanlarda epey ihmal ettiğim tek kamplarımı sıklaştırmam gerektiğini anladım.Anlatılamaz bir keyif bu. Tüm planları kendinize göre yapıyorsunuz.yürüyüşe istediğiniz zaman çıkıyor,odunu istediğiniz kadar topluyor,yemeği ne zaman isterseniz o zaman yiyorsunuz.Geç saatlerde gürültü yok, haydi onu yapalım şuraya gidelim buraya gitmeyelim yok.Yaşadığınız hayatı,amaçlarınızı,hayallerinizi ,doğrularınızı ve  yanlışlarınızı göz önünden geçirmek,kendinizi dinlemek ve anlamak için büyük bir imkan bu.

20160924_001145

Birde çok sorulan bir takım  sorular  var ;

  • Yüksek dağlarda,orman içinde ve yalnızsın.Ayılara domuzlara yem mi edicen la kendini,Korkmuyor musun ?

a-) Kamp alanında yemek yedikten sonra koku bırakacak atıkları sağa sola atmaz,ortalıkta bırakmazsanız,
b-)Aşırı sessiz ve karanlık takılmazsanız
c-)Çadırınızı bölgedeki kısıtlı su kaynaklarının kenarına kurmazsanız
d-)Çadırınızı orman içi hayvan yollarının üzerine ve yakınına kurmazsanız

a-)Orman yürüyüşlerinde şarkı türkü söyleyip yada ara ara düdük öttürüp ses yaparsanız
b-)Gece bir kamp ateşi yakarsanız,ara ara yüksek sesle ormana selam verirseniz yada bir düdük öttürürseniz
Ayıyla domuzla filan karşılaşmazsınız kardesim,ayı da domuz da çok meraklı değil insan gibi tehlikeli bir yaratıkla karşı karşıya gelmeye.

  • Kolun bacağın kırılsa,başına bir hal gelse hastalansan vs gibi olumsuzluklar olsa,telefonun çekmediği bir yerdesin ne yapacaksın ?

Evet tüm bunlar olası durumlar.Bir yerimin kırılması,hastalanma gibi durumlarda kullanmak üzere ilk yardım malzemelerimi ve ilaçları yanımda bulunduruyorum.Fakat kendi başıma müdahale edemeyeceğim daha ağır bir yaralanma söz konusuysa telefonun çekmediği yerlerde uzak mesafelerde bir çok kişiye ulaşabileceğim telsizlerim mevcut.(bakınız:amatör telsizcilik). İletişim dahi kuramayacak duruma gelmişsem de taktiri ilahi diyelim artık :=) hayatta bazı güzellikleri yaşamak için bir takım riskleri göze almak gerekiyor.Ama yinede anlattığım gerekli tedbirleri alıyorum.

 

Yazı uzadıkça uzadı,cumartesi gecesi ve Pazar gününü yazmayacağım bir sohbette konuşuruz.

 

Hoşçakalın…

20160924_144218 20160924_144653 20160925_002234 20160924_001003

About Burak