Doğada Suça Karşı Güvenlik

Kamp ve gezilerde, özellikle de yalnız seyahat edenlerin sıklıkla karşılaştığı duygulardan biri de endişe ve tedirginlik hali olabilir. Bu endişeler Güneş Akdoğan’ın da belirttiği gibi “benim burada ne işim var?” haline […]

Kamp ve gezilerde, özellikle de yalnız seyahat edenlerin sıklıkla karşılaştığı duygulardan biri de endişe ve tedirginlik hali olabilir. Bu endişeler Güneş Akdoğan’ın da belirttiği gibi “benim burada ne işim var?” haline kadar varabilir. Bu endişelerle ilgili, Güneş’in Adım Adım Seyahat Rehberi sitesinde Seyahat Ederken Anksiyete başlığı altında topladığı örnekler ve çözüm önerilerine bakmakta fayda var.

Bir diğer endişe kaynağı, doğadan ziyade insandan kaynaklanan, sizin dışınızda gelişen ve önlemenizin çok zor olduğu gerçek bir tehlike daha var. SUÇ.

Suç temelli saldırılar; kalabalık guruplara değil, genellikle yalnız yürüyüşçülere, ya da 2-3 kişilik çok küçük guruplara yöneliyor. Özellikle de kadınlar bu tip saldırılara daha açıklar. Bu nedenle tek başına doğa yürüyüşüne çıkmış birinin ya da küçük gurupların bu tehlikeyi göz önüne alarak bazı tedbirler alması gerekiyor. Gerçi ülkemiz bu konuda çok şanslı sayılabilir. Hele kırsal kesimlerimizin çok çok güvenli olduğu söylenebilir. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

İşte suça, yani insana karşı alınması gereken tedbirler:

 1. Yürüyüş süresince kimseye planlarınızdan bahsetmeyin. Bu konuda ki soruları “Henüz ne yapacağıma karar vermedim” türü yuvarlak cevaplarla geçiştirin.
 2. Özellikle yürüyüş esnasında karşılaştığınız insanlara yalnız olduğunuzdan asla bahsetmeyin. Bu konuda ki soruları “arkadaşlarınızın hemen arkanızdan gelmekte olduğunu” söyleyerek karşılayın ve yolunuza devam edin.
 3. Cep telefonu aracıyla gerçek zamanlı yer bilgilerinizi sosyal paylaşım sitelerinden paylaşmayın.
 4. Yol kenarlarına, yerleşim yerlerine yakın kamp kurmayın.
 5. Özellikle köy dışında gençlerin gece alkol aldığı, mesire yeri gibi yerlere asla kamp kurmayın.
 6. Kamplarınızı gece kimsenin gelemeyeceğine emin olduğunuz, yerleşim yerlerine, yollara uzak ıssız yerlere kurun. Bir köyde kamp kurma mecburiyetinde kalırsanız da köy muhtarından size çadır kurabileceğiniz bir yer göstermesini isteyin.
 7. Alkollü kişi ya da kişilerle karşılaşırsanız derhal oradan uzaklaşın, tartışmaya girmeyin, diklenmeyin.
 8. Biri ile karşılaştığınızda bir huzursuzluk, bir rahatsızlık hissederseniz içgüdülerinize güvenin ve derhal oradan uzaklaşın.
 9. Altın kolye, bileklik, bilezik vb. maddi anlamda değerli eşyalarınız gözle görülebilecek yerlerde olmasın. Hatta hiç taşımayın.
 10. Yürüyüş yolları çok kısa da olsa zaman zaman orman yollarından ve asfalt yollardan da geçiyor. Burada karşılaştığınız araçlara otostop yapmayın. Götürmeyi teklif edenleri de, “doğa yürüyüşü amacıyla yola çıktığınızı” söyleyerek nazikçe reddedin.
 11. Yanınızda ateşli silah taşımayın. Silahın sağlayacağı güven duygusu gereksiz riskler almanıza neden olabilir. Savunma amaçlı mutlaka bir şey olması lazım diyorsanız biber gazı taşıyın.
 12. Acil durum telefon numaraları, cep telefonunuza kayıtlı olsun.
Bu maddeler, sayın İbrahim Mete Dinç'in izniyle, Doğaya Kaçış'tan alıntılanmıştır.

Kampta ve doğada; ister yalnız ister gurupla beraber olalım, her türlü GÜVENLİK bizim için birinci sırada olmalı.

Keyifli ve güvenli kamplar..

About Burak