Papazçayırı-Menekşe Yaylası

Faaliyet Tarihi :  26-27 Mayıs 2018Bölge : Kocaeli / Menekşe YaylasıKatılımcılar:Burak ÖZKOCACIKYasemen TOMAKRaşit ÖZTÜRK Son anda çıkan bazı nedenlerden dolayı 8 kişi planladığımız bu muhteşem faaliyeti 3 kişi gerçekleştirdik.Aslında faaliyetimizi Aytepe […]

Faaliyet Tarihi :  26-27 Mayıs 2018
Bölge : Kocaeli / Menekşe Yaylası
Katılımcılar:
Burak ÖZKOCACIK
Yasemen TOMAK
Raşit ÖZTÜRK


Son anda çıkan bazı nedenlerden dolayı 8 kişi planladığımız bu muhteşem faaliyeti 3 kişi gerçekleştirdik.Aslında faaliyetimizi Aytepe yaylası olarak planlamıştık fakat Aytepeye vardığımızda bizim için tam bir hayal kırıklığı oldu.Medeniyetten uzak bakir yaylaları sevdiğimiz için Aytepe bize bir ilçe merkezi gibi geldi.Hiç düşünmeden 22 km daha yol yaparak menekşe yaylasına çevirdik rotamızı.Yola çıkmadan önce haritada bölgeyi incelerken papaz çayırı  adı verilen alanın da haritada kampa uygun göründüğü geldi aklımıza.Çok ta doğru düşünmüşüz.Çayırı, deresi ,doğası ile tam istediğimiz gibi bir yerdi papazçayırı.Kampımızı bu güzel alana kurduk.Şanslıydık biz den başka kimse yoktu.Belki de bizden başka deli yoktu.Çünkü hava gün boyu sağanak yağış gösteriyordu.Yağmur kar çamur farketmez doğa her haliyle güzel diyerek çıktık biz yola.Kampımızı papaz çayırına kurduktan sonra menekşe yaylasına yürüdük,yayla çevresini yürüdükten sonra rotamızı şahin tepesine çevirdik.Şahin tepesinden epey dik inerek soğuk pınara geçtik ve aynı dikliği geri dönerek akşam üzeri kampımıza geri döndük.Gün boyu hava ya güneşli yada az yağışlıydı.Ne zaman ki yürüyüşümüzü bitirdik ve kampımıza döndük çılgın bir sağanak yağış başladı.Doğa sanki sabretti ve bizi bekledi sağanak döktürmek için. 🙂

Yürüdüğümüz yollarda ormanın sıklığı,aşırı yeşilliği ,sisi, güneşi,coğrafi yapısı ve yağmuru bize karadeniz yaylalarında hissettirdi kendimizi.Bol bol dağ çileği topladık.Öylesine çilek vardı ki yürüyüş tempomuzu düşürdüğü için daha fazla çilek toplamayı kendimize yasakladık :—) 17 km lik oldukça dik ve uzun çıkışların da olduğu iyi bir yürüyüş ve kamp faaliyeti oldu.


ULAŞIM:
TEM otobanından İzmit – Batı sapağından ayrılıp, Gölcük tabelalarını takip ediyorsunuz. Gölcük Yolu üzerinde Bahçecik sapağında girerek 500 metre sonra soldaki göbekten sola dönüp direkt karşıya geçiyorsunuz. Bir cami ve pastanenin arasında tırmanmaya başlıyorsunuz. Burada sağda bir market var. Alış-veriş için son nokta. Buradan eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz.


Tırmanmaya başladıktan 10 km sonra gözünüz solda olsun, ayrılan stabilize yolu ve Menekşe Yaylası tabelasını göreceksiniz. Stabilize yola girip hiç bırakmadan devam edip uzunca tırmandıktan sonra sağ tarafta ahşap büyükce bir ev ve büyük bahçe göreceksiniz. Önünde Menekşe Subastı tabelası var. Girmeden düz devam ediyorsunuz ve 500 metre sonra yine Menekşe Yaylası tabelası var. Buradan girmiyor, direkt sağa dönüyorsunuz ve düzlüğe ulaşıyorsunuz.

About Burak