Torkul – Odayeri Yaylaları Trekking/Kamp

Faaliyet Adı: Torkul-Odayeri Perf.YürüyüşüFaaliyet Tarihi :26-27 Ağustos 2017Zorluk Derecesi : OrtaKatılımcılar:Burak ÖZKOCACIKSinan KABAYasemen TOMAKEmre ÖZTÜRK YOL TARİFİ: Torkul ve Odayeri yaylaları Düzce’ye ait 2 güzel sevimli yayladır. İstanbul-Adapazarı istikametinden giderken […]

Faaliyet Adı: Torkul-Odayeri Perf.Yürüyüşü
Faaliyet Tarihi :26-27 Ağustos 2017
Zorluk Derecesi : Orta
Katılımcılar:
Burak ÖZKOCACIK
Sinan KABA
Yasemen TOMAK
Emre ÖZTÜRK

YOL TARİFİ:

Torkul ve Odayeri yaylaları Düzce’ye ait 2 güzel sevimli yayladır. İstanbul-Adapazarı istikametinden giderken otoyoldan giderek Düzce gişelerden çıktıktan sonra Düzce’nin Beyköy ilçesine girip,ardından Uğurköy e  devam ederek yayla yoluna bağlanabilirsiniz. Bölgede bolca yönlendirme tabelası mevcut ,navigasyona bile ihtiyaç duymazsınız.Yayla yoluna girdikten sonra yol üzerinde bir çok sapak var ve hepsi başka yaylalara gidiyor,ve bir çoğunda tabela mevcut.Tabela olmayan sapaklarda ise ana yolu takip edin.Yayla yolu kış mevsimi hariç her türlü araç için uygundur. Uğurköyden sonra yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk sonrasında önce Odayeri  Yaylasına varacaksınız.Odayeri yaylasının sağından(tabela var) devam ettiğinizde de 7km sonra Torkul göletine, Torkul göletinden 1km sonra da Torkul Yaylası na varmış olacaksınız.

GENEL DURUM:

Torkul göleti bu defa ki gidişimizde bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı.Gölün üzeri çok fazla yaprak,dal ve çöp ile örtülmüş ve suyun rengi çok bulanmıştı.Gelen balıkçılar olta malzemelerini,bira şişelerini,yem paketlerini,plastik şişelerini göle atmışlar.İlk baharda ki o temizliği ve  yeşil berraklığı yoktu. Merak edenler için belirteyim evet  göl de balık tutanlar vardı .Öyle kilolarca değil ama kendilerini  tatmin edecek kadar balık tutmuşlardı.Keşke tutamasalar da artık gelmekten vazgeçseler…

Torkul Göleti kamp için uygun mu diye merak edenler olursa, ben asla önermiyorum.Gündüz hiç sorun yok fakat akşamları Düzce den sırf alkol almak için gelenler oluyor,sırf silah atmak için gelenler oluyor,hem alkol alıp hem silah atmak için gelenler oluyor ki en rahatsız edicisi.Bu davranışları hala gerçekleştirenleri bir kez daha nefretle kınıyorum.Göletten 700-800 metre ileride yol kenarında orman içinde çok güzel çayırlar var buralara kamp kurabilirsiniz ve rahatsız edilmezsiniz. 2.Alternatif olarak Torkul Yaylası na kamp kurabilirsiniz. 3.alternatif ise Torkul göleti ve Torkul yaylasını gezdikten sonra 7km geri dönerek odayeri yaylasına kamp kurabilirsiniz. Bu arada gölet çevresi, Torkul yaylası,Odayeri yaylası ve yayla yolları üzerinde bir çok çeşme var.İçme suyu sıkıntısı yaşamazsınız.Eğer bu yazımı kışın okuyorsanız bu sular kışın donuyor,bunu bilerek hazırlıklı gidin.

FAALİYET DETAYI

Torkul Göleti’nden yürüyüşümüze start verdik.Gölün çevresini dolandıktan sonra Torkul Yaylası na vardık.Torkul Yaylasından Odayeri Yaylasına dönerken bulduğumuz ve bilmediğimiz her patikaya girdik çıktık.Kimi zaman çok eğlenceli yollara girdik kimi zaman zor yollara girdik.Bazende girdiğimiz yollardan geri dönmek zorunda kaldık.Amacımızda buydu zaten , vakit çoktu ve performans yürüyüşü yapmaya gelmiştik.Yolu zorlaştırabildiğimiz  kadar zorlaştırıp,uzatabildiğimiz kadar da uzattık.Yürümeye sabah 09.00 da başlayıp akşam 17:00 sularında bitirdik. Yürüyüş dönüşünde kampımızı Torkul Gölet inin çevresine kurmaya başlamışken yukarıda bahsettiğim  karakterdeki arkadaşlar az ilerimize kuruldular.Nasıl birileri olduklarını anlamak adına gidip selamlaşıp ayaküstü biraz sohbet ettik.Alkol almaya ve silah atmaya gelmişlerdi. Silah tan rahatsız olacağımızı söyledik.Aldığımız cevap bizi şaşırtmadı. – OoooOoo biz bir dünya mermiyle geldik buraya onları atmadan dönecek değiliz.   Müthiş keyifli bir yürüyüşün sonunda keyfimizi kaçırmamak için uzatmadık ,kampımızı topladık ve 700-800 metre ileride çevresi ormanla çevreli bir çayıra taşıdık. Ve eğlenmeye devam ettik.

 

Fotoğraflarımız;

 

     

About Burak